Разлика помеѓу преработките на „Кабуки“

Одземени 70 бајти ,  пред 2 години
Бришење на "Scene_of_a_kabuki_performance.JPG", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Srittau поради: per [[:c:Commons:Deletion requests/File:Kab
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(Бришење на "Scene_of_a_kabuki_performance.JPG", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Srittau поради: per [[:c:Commons:Deletion requests/File:Kab)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
[[Податотека:Scene of a kabuki performance.JPG|right|400px]]
'''Кабуки''' ([[јапонски]]: 歌舞伎) е традиционална форма на јапонски театар која прикажува историски, романтични и љубовни [[драма|драми]] со музичка придружба и игра каде што женските улоги обично ги играат мажи. Кабуки започна во стариот главен град на [[Јапонија]] - [[Кјото]], во почетокот на [[Едо Период]]от во [[1603]].
{{никулец}}