Печурка: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 4 години
правопис - остар
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(правопис - остар)
 
== Циклус на развиток ==
Циклусот на развивање почнува тако што се сокриваат две спори, од кои секоја содржи половина наследнен материјал. Со самото сокривање на семето се ствара [[хифа]], кончаста келија која го образува мицелијумот кој продира во хранливата подлога. Без обзир на начинот на настанувањето на плодоното тело ([[карпофор]]от) секогаш доаѓа до спојување на две комплетни кончиња. Кодот ''-{[[Basidiomycota]]}-'' налик на шешир се листови прекриени со [[базидија]], односно келии кои имаат четири оштриостри продолжетоци ([[стеригма]]). Секој од нив носи на врвот една [[базидиоспора]] која покасно со криењето ќе даде нов мицелијум. Печурките произведуваат голем број на спори. На пример пречникот на печурката 10 -{cm}- за шест дена може да створи околу 16 милиони спори. Спорите се разнесуваат на различни начини; со помош на дождовни капки, ветер или [[животни]].<ref name="природа"/>
 
== Наводи ==