Авети: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 4 години
правопис - сивкав
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 48 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q60205 (translate me))
(правопис - сивкав)
== Општи одлики ==
 
Аветите се мали животни, нивниот раст достигнува од 9 до 16 cm. Имаат гола опашка долга 13 до 28 cm. Тежината се движи од 80 до 160 g. Особено се препознаваат по долгите задни екстремитети, крупната глава способна да се завртува за речиси 360°, но и по добриот слух. Нивните прсти се многу долги, ушите се округли и голи. Меките влакна имаат кафеав или сивкастсивкав отсјај. Меѓутоа, како најкарактеристична одлика се јавуваат големите [[Око|очи]] со дијаметар од 16 mm. За човекот, очите на аветите се големи колку јаболки.
 
== Екологија и биогеографија ==