Разлика помеѓу преработките на „Бурка (наметка)“

Додадени 85 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
'''Бурка''' ([[руски јазик]]: ''бурка'') е бушав крзнен капут без ракави, со влакна свртени спрема надвор и наведнати така да водата не може да се задржува (го носат сите [[кавказ|кавкаски]] народи). Овој збор во [[македонски јазик|македонскиот]] и [[српски јазик|српскиот јазик]] повеќе ја изгубил употребата, освен во некои делови на [[Војводина]] каде се користи како име за овчарски капут.
 
Исто така овој збор може понекогаш да се слушне како буквален превод од англискиот збор (Burqa) кој најчесто се употребува како име за женска облека во исламските земји ([[Бурка (Авганистан)|Бурка (ислам)]]).