Киселец: Разлика помеѓу преработките

Додадени 14 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(+pic)
сНема опис на уредувањето
| ordo = [[Каранфилоцветни]]
| familia = [[Троскоти]]
| genus = ''[[Киселци]]''
| species = '''''R. acetosa''Киселец'''
| binomial = ''Rumex acetosa''
| binomial_authority = [[Карл Лине|L.]]
[[Податотека:Rumex acetosa - Hapu oblikas.jpg|мини|]]
 
'''Киселец''' ([[науч.]] ''Rumex acetosa'') е повеќегодишно [[ливада|ливадско]] [[растение]] што му припаѓа на семејството на [[Троскотитроскоти]]те (''Polygonaceae'').
 
Достигнува височина од еден [[метар]], со длабоко развиени [[корен]]и во земјата. [[Лист]]овите му се со издолжена форма, а [[стебло]]то е исправено, избраздено по целата должина и може да се јаде. Листовите се благо зашилени, со многу долги дршки и наизменично прираснати за стеблото. На врвот од растението има мали [[цвет]]ови во облик на црвеникаво обоени метлички. Се развиваат од [[мај]] до [[јули]], а понекогаш после косење, по втор пат во [[есен]].
 
Киселецот има потекло од [[Европа]]<ref>[http://www.gapame.com/serbian/6953/-1064-1090-1072-1112-1077-1050-1080-1089-1077-1113-1072-1082 Шта је кисељак?] [[српски јазик|(срп.)]]</ref> и најчесто расте по влажни ливади, пасишта и подрачја обраснати со [[трева]]. Исто така го има и покрај потоци и шумски чистини. Често расте во тревите и тоа во големи количини, поради што ливадите пред косење често се црвени. Се одгледува и во домашни градини.
За исхрана се користат пролетните листови што поблиску до [[земја]]та, кои се темно зелени и сочни. Обично се со должина од 7 до 15 см. Најдобро е да се берат кога стеблото се уште не е целосно развиено ([[март]]-[[мај]]). Може да се берат и во [[есен]]. Лисјата имаат пријатен кисел и освежувачки вкус. Многу народи ги берат за јадење и поради тоа киселецот е едно од најпопуларните диви [[зеленчук]]ови растенија.
 
Иако има многу пријатен [[вкус]], во прехранбената вредност тој заостанува зад повеќето други растенија од семејството Polygonaceaeна троскотите. Неговите листови содржат [[оксална киселина]], главно поврзани во форма на калиум нитрат. Затоа, не се препорачува честото земање киселец, особено не во големи количини, особено за лицата кои се сколни кон создавањето камења во [[бубрег|бубрезите]]. Листовите содржат 40-80% mg [[витамин Ц]], а околу 5 мг% [[каротин]].
 
==Употреба==