Одбрана (фудбал): Разлика помеѓу преработките

Додадени 166 бајти ,  пред 4 години
с
сНема опис на уредувањето
 
Страничниот бек е модерна варијанта на дефанзивецот кој ја држи целосната дефанзивна линија, само што е повеќе сконцентриран на нападот. Називот е добиен од спојување на значењето на "крилен играч" и "дефанзивецот кој ја држи целосната дефанзивна линија". Обично се употребуваат во 3-5-2 формацијата, и затоа може да се сметаат за дел од средниот ред. Но, тие исто така може да се употребат во 5-3-2 формацијата и со тоа добиваат повеќе дефанзивни задачи.
Во развојот на современиот фудбал, старничните бекови се комбинација на крилни играчи и дефанзивци кои ја држат целосната дефанзивна линија . Ова е една од позициите кои бараат најголема физичка подготвеност. Страничните бекови обично се посмели од дефанзивците кои ја држат целосната дефанзивна линија и од нив се очекува да обезбедат простор особено во тимовите кои играат без крилни играчи. Страничните бекови мора да се многу издржливи, да бидат способни за додавања на противничката половина и да ги издржат нападите од [[противничките крила]]. Дефанзивниот среден играч има за задача да го покрие страничниот бек кога тој преминува во напад. [8]
 
== Погледни исто така ==
* [[Голман]]
* [[Среден ред (фудбал)|Среден ред]]
* [[Напад (фудбал)|Напаѓач]]
 
 
[[Категорија:Фудбалски дефанзивци]]