Разлика помеѓу преработките на „Роберт Опенхајмер“

Одземени 10 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:JROppenheimer-LosAlamos.jpg|thumb|right|Роберт Опенхајмер.]]
'''Роберт Опенхајмер''' ([[анг.]] ''Robert Oppenheimer''; {{роден на|22|април|1904}} - {{починал на|18|февруари|1967}} [[1967]]) — [[Северна Америка|северноамерикански]] [[Физика|физичар]], професор на [[Универзитет во Калифорнија|Универзитетот во Калифорнија]] (до [[1942]]). Повеќе години се занимавал со [[експеримент]]и и имал повеќе пронајдоци на полето на [[Атомска физика|атомската физика]]. Негов пронајдок е [[Опенхајмер-Филипсова реакција|Опенхајмер-Филипсовата реакција]].
 
На покана на Министерството за одбрана на [[САД]] го напушта универзитетот (1942) и зема водечка улога во решавањето на проблемите на создавањето на првата [[атомска бомба]]. До [[1945]] година бил директор на лабораторијата за изградба на атомска бомба во [[Лос Аламос]], кога Министерството за одбрана му доверило да работи на проектот за примена на атомската енергија во воени цели.