Разлика помеѓу преработките на „Трновски Устав“

Додадени 873 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
 
Со амандманите во [[1893]] и [[1911]] година, кои ја зацврстиле моќта на царот, Трновскиот Устав останал во употреба до [[4 декември]] [[1947]] година, кога бил заменет со [[Устав на Димитров|Уставот на Димитров]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
*[http://parliament.bg/bg/17 The text of the Constitution in Bulgarian at the site of the Bulgarian Parliament.]
* Translation of the Constitution into English can be found in {{Citation |last= |first= |author-link= |year=1919 |editor-last= Wright |editor-first=Herbert F. |contribution= Bulgaria |title= The Constitutions of the States at War 1914-1918 |volume= |edition=First |publisher= Government Printing Office |publication-date=1919 |publication-place= Washington |pages= 87–104|url=https://archive.org/stream/constitutionsofs00wrig#page/86/mode/2up|accessdate=2012-12-24 }}
 
[[Категорија:Правна историја на Бугарија]]
[[Категорија:Устави на Бугарија]]
[[Категорија:Историја на Велико Трново]]