Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Бугарија“

Додадени 32 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
За прв пат знаме со бела, зелена и црвена боја, според денешниот изглед, било сошиено од Стилијана Парашкевова во романскиот град [[Браила]] и истото било предадено на бугарските доброволци кои учествувале во Руско-турската војна од 1877-1878 година. Знамето е во форма на квадрат со лав, и натпис „Бугарија“ (''България'') во средината. Денес знамето е дел од колекцијата на знамиња на Националниот воено-историски музеј во Софиjа.
 
По ослободувањето на државата, [[Трновски Устав|првиот бугарски устав]] од [[16 април]] [[1879]] во член 23 определува, дека „бугарското народно знаме е тробојно и се состои од бела, зелена и црвена боја, поставени хоризонтално“.
 
Во [[1947]] на знамето, во левиот горен агол на белата боја бил додаден грбот на [[Народна Република Бугарија]] кои се користело до [[27 ноември]] [[1990]]. На тој датум текстот во уставот бил изменет и грбот бил отстранет.