Разлика помеѓу преработките на „Општина Крушево“

Додадени 583 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
 
== Администрација и политика ==
Градоначалник на општина Крушево е [[Томе Христоски]] од редовите на [[СДСМ]]. Тој бил избран на [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори од 2017 година]] за мандат од четири години. Советот на општина Крушево е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:
[[Податотека:Council of Municipality of Kruševo, 2013.svg|мини|десно|Совет на Општина Крушево во периодот од 2013-2017:{{легенда|#FF0000|[[ВМРО-ДПМНЕ]] (6)}}{{легенда|#063A73|[[СДСМ]] (5)}} ]]
 
[[File:Council of Krusevo Municipality 2017.svg|thumb|300px|center|{{legend|#2212FF|СДСМ: 6 места}} {{legend|#C22E0A|ВМРО-ДПМНЕ: 4 места}} {{legend|#3EA5DD|ДУИ: 1 место}} ]]
 
== Културни и природни знаменитости ==