Разлика помеѓу преработките на „Општина Пехчево“

Додадени 502 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
 
== Управа и политика ==
Градоначалник на општина Пехчево е [[Драган Тренчовски]] од редовите на [[СДСМ]]. Тој бил избран на [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори од 2017 година]] за мандат од четири години. Советот на општина Пехчево е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:
[[Податотека:Council of Municipality of Pehčevo, 2013.svg|мини|лево|Совет на Општина Пехчево во периодот од 2013-2017:{{легенда|#FF0000|[[ВМРО-ДПМНЕ]] (6)}}{{легенда|#063A73|[[СДСМ]] (4)}}{{легенда|#B9B9B9|Независни (1)}} ]]
 
[[File:Council of Pehčevo Municipality 2017.svg|thumb|300px|center|{{legend|#2212FF|СДСМ: 6 места}} {{legend|#C22E0A|ВМРО-ДПМНЕ: 5 места}}]]
 
== Културни и природни знаменитости ==