Разлика помеѓу преработките на „Општина Кратово“

Додаден 981 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
 
== Администрација и политика ==
Градоначалник на општина Кратово е [[Љупчо Бојаџиев]] од редовите на [[СДСМ]]. Тој бил избран на [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори од 2017 година]] за мандат од четири години. Бојаџиев станал првиот градоначалник на Кратово од 1991 година кој не бил кандидат на [[СПМ]]. Советот на општина Кратово е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:
 
[[File:Council of Kratovo Municipality 2017.svg|thumb|300px|center|{{legend|#2212FF|СДСМ: 9 места}} {{legend|#C22E0A|ВМРО-ДПМНЕ: 6 места}}]]
 
== Културни и природни знаменитости ==