Разлика помеѓу преработките на „Никос Коѕијас“

Додаден 1.621 бајт ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox Officeholder |name = Николаос Коѕијас<br>''Νικόλαος Κοτζιάς'' |image = Kotzias 2017.jpg |offic...)
 
}}
'''Никос Коѕијас''' или '''Николаос Коѕијас''' ({{lang-el|Νικόλαος Κοτζιάς}}, роден на 21 декември 1950 г. во [[Атина]], [[Грција]]) — грчки дипломат и политичар како и [[Министер за надворешни работи на Република Грција|министер за надворешни работи]] од 23 септември 2015 година, а на истата функција бил и претходно, од 27 јануари до 28 август 2015 година. Тој бил номиниран од левичарската политичка партија [[Коалиција на радикалната левица|Сириза]] во јануари 2015 година да се заколне како член на Кабинетот на премиерот [[Алексис Ципрас]].
 
== Библиографија ==
* ''Глобализација; Историското место и иднината''. Публикации Кастаниотис (2003)
* ''Активната демократска држава; Држава на нацијата и глобализација''. Ко-автор: Петрос Лиакурас. Публикации Кастаниотис (2004)
* ''Односите меѓу ЕУ и САД: Поправка на трансатлантскиот јаз''. Уредено со Петрос Лиакурас. Полгрејв Мекмилијан (2006)
* ''Зад високите политики: Ветувања и граници на злижувањето'', ''Во долгата сенка на Европа: Грците и Турците во ерата на постнационализмот''. Брил (2009)
* ''Грчката надворешна политика во 21-ви век; За нова, активна, демократска стратегија во ерата на глобализација''. Публикации Кастаниотис (2010)
* ''Спасувачката политика против Тројката и демократска Грција''. Публикации Ливанис (2012)
* ''Грција, колонија на долгови; Европската империја и германскиот примат''. Публикации Патакис (2013)
* ''Патриотизмот и левичарството''. Публикации Патакис (2014)
 
== Почести ==
{{succession box | before = [[Петрос Моливијатис]] | title = [[Министер за надворешни работи на Република Грција|Министер за надворешни работи]] | years = 2015-сè уште| after = на должност}}
{{end box}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Родени во 1950 година]]