Разлика помеѓу преработките на „Иван Перишиќ“

Додадени 160 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| cityofbirth = {{роден во|Сплит|}}
| countryofbirth = [[Хрватска]]
| currentclub = {{Fb team WolfsburgInter}}
| clubnumber = 944
| position = [[Среден ред (фудбал)|Среден ред]]
| youthyears1 = | youthclubs1 = [[ФК Хајдук Сплит]]
| years4 = 2011-2013 | caps4 = 42 | goals4 = 9 | clubs4 = [[ФК Борусија Дортмунд|Борусија Дортмунд]]
| years5 = 2013- | caps5 = 44 | goals5 = 12 | clubs5 = [[ВФЛ Волфсбург|Волфсбург]]
| years6 = 2015– | caps6 =103 | goals6 = 29 | clubs6 = [[ФК Интер|Интер]] | caps6 =103 | goals6 = 29
| nationalyears1 = 2011- | nationalcaps1 = 55 | nationalgoals1 = 16 | nationalteam1 = {{flagicon|Хрватска}} [[Фудбалска репрезентација на Хрватска|Хрватска]]
| pcupdate = 6 јануари 2012
}}
 
'''Иван Перишиќ''' (роден на 2 февруари, 1989 во [[Сплит]]) е [[Хрватска|хрватски]] [[фудбалер]], играч од средниот ред кој игра за германскиотна [[БундеслигаФК Интер|Интер]]ш и на [[ВФЛФудбалска Волфсбургрепрезентација на Хрватска|Волфсбургхрватската репрезентација]].
 
== Кариера ==
{{Состав на Хрватска на Светското првенство 2014}}
{{Состав на Хрватска на Европското првенство 2016}}
{{Состав на Хрватска на Светското првенство 2018}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Перишиќ, Иван}}