Разлика помеѓу преработките на „Нивици“

Додадени 3 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
| description = Извадок од говор на маж од с. Нивици, [[Мала Преспа]], раскажан месниот [[долнопреспански дијалект]].
}}
'''Нивици''' ({{lang-el|Ψαράδες}}, ''Псарадес''; до 1927 г. ''Νίβιτσα'', ''Нивица'' или ''Νίβιστα'', ''Нивиста''<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/172409 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Νίβιτσα - Ψαράδες]</ref>) — [[село]] во [[Преспанско]], [[Егејска Македонија]], денес дел од општината [[Преспа (општина)|Преспа]]. на [[Лерин (округ)|Леринскиот округ]] во [[Западна Македонија (Грција)|Западна Македонија]], [[Грција]]. Населението брои 83 жители (2011), сите [[Македонци]].<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том= I |глава= |страници= 165-166}}</ref>
 
== Географија и местоположба ==