Разлика помеѓу преработките на „Повлекување на српската војска преку Албанија“

нема опис на уредувањето
Поповеќе од еден месец страдање во тешките маршеви, гладни, промрзли и изнемоштени српски трупи пристигнале со Скадар, [[Драч]] и [[Валона]], но за нив тоа не значело крај на маките и страдањара. На брегот не ги дичекала ветената сојузничка помош и подршка, а еден од сојузниците [[Италија]] се однесувал како непријател. На [[28 декември]] на премиерот [[Никола Пашиќ]] му била врачена изјава на италијанската влада со која на српската војска ѝ се забранува да помине преку реката [[Шкумбин]].
 
По интервенција од страна на [[Русија]] односите се смириле. А по личната интервенција на рускиот цар [[Николај II (Русија)|Николај II]], на [[18 јануари]] [[1916]] година, кој се заканил дека ќе излезе од војната доколку на српската војска не ѝ се помогне, британските и француските сојузници су убрзали помош, а Италијаните дозволиле влез на војската во Валона.
[[Податотека:Journee Serb 1916.jpg|мини|Објави за сепсјката голгота во француските гласила]]
 
На [[28 јануари]] француската влада донела одлука нејзината морнарица да ги одложи сите други транспорт, се додека српските трупи не бидат извлечени од Албанија. До [[15 февруари]] на грчкото острово [[Крф]] биле префрлени над 135.000 луѓе, а до април таа бројка се искачила на 151.828 војници и цивили.