Разлика помеѓу преработките на „Јазик (орган)“

Додадени 25 бајти ,  пред 2 години
ситна поправка
(рв)
(ситна поправка)
* Листовидни папили (''papilae foliate''), вкусни папили сместени на рабовите на јазикот.
 
Јазикот, освен што учествува во [[ингестија]]та и мешањето на [[храна]]та, тој е сетило за вкус и орган за артикулација на [[говор]]от.
 
Јаизкот е способен да разликува четири вкусови: солено, слатко, кисело и горчливо.
 
[[kk:Тіл]]
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Сетилен систем]]
[[Категорија:Уста]]
 
Тој разликува четири вкусови:
 
-Солено
 
-Слатко
 
-Кисело
 
-Горчливо
 
[[kk:Тіл]]