Витамин Б6: Разлика помеѓу преработките

Додадени 5 бајти ,  пред 3 години
Rettede slåfejl
Нема опис на уредувањето
(Rettede slåfejl)
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник
'''Витамин Б6''' — еден од најважните витамини во организмот. Тој е важен за формирањето на аминокиселините, а со тоа и на протеините. Витамин Б6 е потребен за следните функции: работата на мозокот и централниот нервен систем, производство на одредени невротрансмитери (пример серотонинот), правилно работење на мускулите, производство на некои хормони (адреналин и допамин), производство на хемоглобинот во црвените крвни зрнца, електролитна рамнотежа во телото, развој и раст на фетусот и новороденчето итн.
==Извор==
Во поголеми количини се наоѓа во лебниот квасец, во житните растенија, во [[гравот]],[[сојата]] и други градинарски растенија. Во продуктите од животинско потекло се наоѓа во [[црниот дроб]], [[бубрезите]], [[месото]],[[млекото]] и жолчката од [[јајце]].
 
==Делување==
24

уредувања