Разлика помеѓу преработките на „Глигор Поповски“

Додадени 157 бајти ,  пред 2 години
#1Lib1Ref
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-романсиер +романописец))
(#1Lib1Ref)
'''Глигор Поповски''' ([[Будинарци]], [[Берово|Беровско]], [[1 април]] [[1928]] - [[Скопје]], [[14 мај]], [[2007]]) - македонски [[писател]] за деца, [[поет]], [[раскажувач]], [[романописец]] и [[преведувач]].<ref>Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 214 - 215.</ref>
 
==Биографија==