Swiss International Air Lines: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4.004 бајти ,  пред 13 години
Swiss International Air Lines
с (Бот Додава: ca, da, de, el, en, es, fi, fr, he, id, it, ja, ko, nl, nn, no, pl, pt, ro, ru, sh, sr, sv, zh)
(Swiss International Air Lines)
{{Infobox Airline
|airline = Swiss International Air Lines
|image = Airbus-SWISS.jpg
|image_size = 250px
|fleet_size = 78 (+11 нарачки)
|destinations = 76
|IATA = LX
|ICAO = SWR
|callsign = SWISS
|parent = [[Луфтханза]]
|founded = 2001 после банкротирањето на [[Swissair]]
|headquarters = [[Базел]], [[Швајцарија]]
|key_people = Dr. Christoph Franz (Претседател и [[Извршен Директор]])
|hubs = [[Аеродром Цирих]]
|focus_cities = [[Аеродром Женева]], <br> [[Аеродром Базел/Мулхоуз]]
|frequent_flyer = [[Miles & More]]
|lounge = Swiss Lounge
|alliance = [[Star Alliance]]
|website = http://www.swiss.com
}}
'''Swiss International Air Lines''' или само Swiss е национална авиокомпанија на Швајцарија, која оперира на дестинации во Европа, Северна и Јужна Америка, Африка и Азија. Главна централа е [[Аеродром Цирих|аеродромот во Цирих]]. Авиокомпанијата е во сопственост на Германската авиокомпанија [[Луфтханза]].
 
 
Авиокомпанијата беше формирана по банкротирањето на поранешниот Швајцарски национален авиопревозник Swiss Air. Загубите постоеја се до почетокот на 2005, кога најголемите акционери во авиокомпанијата, Credit Suisse и UBS, склучија договор за продажба на дел од нивните акции на авиокомпанијата Cross Air, регионален сојузник на Swiss Air. Cross Air потоа го промени своето име во Swiss, и новиот национален авиопревозник започна со официјални летови на 31 Март, 2002 година.
 
[[Image:Swiss330.jpg|thumb|right|250px|[[Airbus A330]]]]
 
==Враќање во нормала==
До 2005 година, авиокомпанијата беше преполовена на половина од тоа што беше во [[2002]] година. Имаше годишни загуби, но постепено ги намалуваше, се до 2006 година, кога оствари профит од 220 милиони долари. Профитот во [[2007]] година беше 570 милиони долари. На [[22 Март]] [[2005]] година, [[Луфтханза]] објави дека планира да го преземе управувачкиот пакет во компанијата и откупи за почеток 11% од акциите. Превземањето заврши на 1 Јули 2007 година и операциите на Swiss постепено беа синхронизирани со операциите на [[Луфтханза]]. Авиокомпанијата исто така воспостави и регионална подружница, Swiss European Air Lines.
 
[[Image:Swiss.a320-200.hb-ijq.arp.jpg|thumb|right|250px|[[Airbus A320]]]]
 
==Дестинации==
 
Погледни опширно, [[Swiss International Air Lines дестинации]].
 
==Нови дестинации и зголемен број на летови==
*Цирих - Шангај - Секојдневни летови со Ербас А340 авион
 
Авиокомпанијата објави зголемување на бројот на летови од аеродромот во Базел. Нови летови беа воведени до Барселона, Будимпешта, Манчестер, Ница, Прага и Варшава.
 
[[Image:Swiss.a321-100.hb-ioh.arp.jpg|thumb|right|250px|[[Airbus A321]]]]
 
 
==Флота==
 
<center>
{| class="toccolours sortable" border="1" cellpadding="3" style="border-collapse:collapse"
|+ '''Swiss International Air Lines Флота'''
|- bgcolor=red
!Авион
!Вкупно
!Патници <br> (Прва/Бизнис/Економска)
!Регистрации
!Забелешки
|-
|[[Ербас A319|Ербас A319-112]]
|7
|126
|HB-IPR,S,T,U,V,X,Y
|
|-
|[[Ербас A320|Ербас A320-214]]
|19 (2 нарачки)
|168
|HB-IJB,D,E,F,H,I,J,K,L,M, <br> N,O,P,Q,R,S,U,V,W
|Влегува во сервис: 2011
|-
|[[Ербас A321|Ербас A321-111]]
|6
|200
|HB-IOC,D,F,H,K,L
|
|-
|[[Ербас A330#A330-200|Ербас A330-223]]
|11
|230 (48/182)[A,J,K,O] <br> 229 (42/187) [Q,R] <br> 196 (12/42/142) [C,G,H,I,P]
|HB-IQA,C,G,H,I,J,K,O,P,Q,R
|
|-
|[[Ербас A330#A330-300|Ербас A330-343X]]
|(9 нарачки)
|
|
|Заменува: [[Ербас A330-200]] <br> Влегува во сервис: 2009 <br> Нарачки: 2009-2011 <br>
|-
|[[Airbus A340#A340-300 series|Airbus A340-313X]]
|15 <br>
|228 (8/48/172)
|HB-JMA to O
|HB-JMJ,M,N,O поранешен авион на [[Air Canada]] <br> HB-JMK,L поранешен авион на [[Austrian Airlines]]
|-
 
|[[BAe 146|Avro RJ100 "Jumbolino"]]
|20
|97
|HB-IXN до X <br> и HB-IYQ до Z
|Operated by [[Swiss European Air Lines]]
|-
|}
</center>
 
 
[[ca:Swiss International Airlines]]
721

уредување