Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Додадени 265 бајти ,  пред 2 години
* [[Иван Ивановски]] ([[10 јуни]] [[1930]]) - македонски поет, писател за деца, театарски критичар
* [[Јанко Обочки|Јанко Борисов Обочки]] (1935) - поранешен македонски хирург, неврохирург, примариус и министер за здравство на [[СФРЈ]] и [[СР Македонија]]
* [[Неџми Мехмети]] ([[1945]] - [[4 јули]] [[2005]], [[Скопје]]) - македонски писател и новинар, еден од доајените на новинарството на албански јазик
* [[Јордан Даниловски]] (р. [[15 јануари]] [[1957]]) - македонски поет, критичар, есеист, романописец
 
== Збратимени градови ==
 
* {{flagicon|Bulgaria}}[[Лом]], [[Бугарија]]
* {{flagicon|Kosovo}}[[Ѓаковица]], [[Република Косово|Косово]]
* {{flagicon|Turkey}}[[Капакли]], [[Турција]]
 
== Галерија ==