Југославија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 4 години
Замена на Image:Flag_of_SFR_Yugoslavia.svg со Image:Flag_of_Yugoslavia_(1946–1992).svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: added dates).
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна))
(Замена на Image:Flag_of_SFR_Yugoslavia.svg со Image:Flag_of_Yugoslavia_(1946–1992).svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: added dates).)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Flag of SFR Yugoslavia (1946–1992).svg|thumb|200px|Знамето на Југославија од 1945 до 1992]]
[[Податотека:AleksandarI-Karadjordjevic.jpg|thumb|200px|Александар I Караѓорѓевиќ - Обединувач на јужнословенските народи. Крал на СХС 1921-1929, Крал на Југославија 1929-1934.]]
'''Југославија''' е име што означува три различни но последователни политички ентитети што постоеја во поголемиот дел од 20. век на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]], а во чии рамки спаѓаа јужнословенските земји (меѓу кои и [[Македонија]]), со исклучок на [[Бугарија]].