Разлика помеѓу преработките на „Амстердам“

Додадени 419 бајти ,  пред 2 години
* „Нов Амстердам“ (''New Amsterdam'') - песна на британскиот рок-музичар [[Елвис Костело]] (''Elvis Costello'') од 1980 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=sfK1_FBTMtA YouTube, Elvis Costello & The Attractions - New Amsterdam (пристапено на 27.3.2018)]</ref>
* „Амстердам“ - песна на српската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Рибља чорба]]“ (''Riblja Čorba'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=aYX1skG1juc YouTube, Riblja corba-Amsterdam (посетена на 19.4.2017)]</ref>
* „Здраво Амстердам“ (''Hello Amsterdam'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Американ мјузик клаб]]“ (''American Music Club'') од 1994 година.<ref>[https://www.discogs.com/American-Music-Club-San-Francisco/master/138013 DISCOGS American Music Club ‎– San Francisco (пристапено на 10.6.2018)]</ref>
 
== Наводи ==