Разлика помеѓу преработките на „Роденден“

Додадени 514 бајти ,  пред 3 години
дополнување
с (Отстрането уредувањето на 46.217.57.67 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{otheruses}}
'''Роденден''' е име за датумот на раѓање на некоја личност. Луѓе од различни култури ја слават оваа годишнина. Во некои јазици, зборот роденден е буквално преведен како „годишнина“. Родендените традиционално се обележуваат со прослави како роденденски забави или во некои случаиислучаи со обреди на преминување.
 
==Роденденот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Твојот роденден“ (''It's your birthday'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Американ мјузик клаб]]“ (''American Music Club'') од 1994 година.<ref>[https://www.discogs.com/American-Music-Club-San-Francisco/master/138013 DISCOGS American Music Club ‎– San Francisco (пристапено на 10.6.2018)]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{никулец}}