Распнување на крст: Разлика помеѓу преработките

→‎Наводи: дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(→‎Наводи: дополнување)
 
Крстот како симбол на распнувањето на Исус и неговото воскреснување станал заштитен знак на [[христијанство]]то дури некаде во 2. или 3. век од новата ера.<ref>Minucius Felix speaks of the cross of Jesus in its familiar form, likening it to objects with a crossbeam or to a man with arms outstretched in prayer ([http://www.ccel.org/fathers2/ANF-04/anf04-34.htm#P5713_906729 Octavius of Minucius Felix,] chapter XXIX).</ref>
 
==Распнувањето како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Распнат на крст“ (''Crucified'') - песна на американската [[Хардкор панк|хард-кор]] група „[[Агностик фронт]]“ (''Agnostic Front'') од 1987 година.<ref>[https://www.discogs.com/Agnostic-Front-Liberty-Justice-For/master/86467 DISCOGS Agnostic Front ‎– Liberty & Justice For... (пристапено на 10.6.2018)]</ref>
 
== Наводи ==