Подласко Војводство: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Подласко војводство на Подласко Војводство)
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Подласко Војводство''' ({{lang-pl|województwo podlaskie}}) — [[војводства во Полска|војводство]] во североисточна [[Полска]]. Се граничи со [[Мазовско Војводство|Мазовското Војводство]] на запад, [[Варминско-мазурско Војводство|Варминско-мазурското]] на северозапад и [[Лублинско Војводство|Лублинското]] на југ. На исток се [[Гродненска област|Гродненската]] и [[Брестовска област|Брестовската област]] во Белорусија, на североисток се [[Алитушки округОкруг|Алитушкиот]] и [[Маријамполски округОкруг|Маријамполскиот]] округ во Литванија, а на север е [[Калининградска област|Калининградската област]], која е ексклава на [[Русија]]. Војводството е наречено по историската област [[Подласје]] (Подлаше). Во 2014 г. војводството имало 1.193.348 жители на површина од {{км2|20.180}}.
 
Главен град е [[Бјалисток]]. Војводството е создадено на 1 јануари 1999 г. согласно управната реформа усвоена претходната година, а сочинето е од дотогашните војводства Бјалисточко и Ломжанско, како и источната половина од Сувалското Војводство.
|colspan=6|'''Земски окрузи'''
|-
|[[Аугустувски округОкруг|Аугустувски]]<br />''powiat augustowski''
| align="right" | 1.658,27
| align="right" |58.966
| align="center" |7
|-
|[[Бјалисточки округОкруг|Бјалисточки]]<br />''powiat białostocki''
| align="right" | 2.984,64
| align="right" |136.797
| align="center" |15
|-
|[[Бјелски округОкруг (Подласко Војводство)|Бјелски]]<br />''powiat bielski''
| align="right" | 1.385,2
| align="right" |60.047
| align="center" |8
|-
|[[Високомазовјечки округОкруг|Високомазовјечки]]<br />''powiat wysokomazowiecki''
| align="right" | 1.288,49
| align="right" |59.719
| align="center" |10
|-
|[[Грајевски округОкруг|Грајевски]]<br />''powiat grajewski''
| align="right" | 967,24
| align="right" |50.120
| align="center" |6
|-
|[[Замбрувски округОкруг|Замбрувски]]<br />''powiat zambrowski''
| align="right"| 733,11
| align="right"|44.798
| align="center"|5
|-
|[[Колненски округОкруг|Колненски]]<br />''powiat kolneński''
| align="right" | 939,73
| align="right" |39.676
| align="center" |6
|-
|[[Ломжански округОкруг|Ломжански]]<br />''powiat łomżyński''
| align="right" | 1.353,93
| align="right" |50.887
| align="center" |9
|-
|[[Моњечки округОкруг|Моњечки]]<br />''powiat moniecki''
| align="right" | 1.382,39
| align="right" |42.960
| align="center" |7
|-
|[[Сејненски округОкруг|Сејненски]]<br />''powiat sejneński''
| align="right"| 856,07
| align="right"|21.331
| align="center"|5
|-
|[[Сокулски округОкруг|Сокулски]]<br />''powiat sokólski''
| align="right" | 2.054,42
| align="right" |72.424
| align="center" |10
|-
|[[Сувалски округОкруг|Сувалски]]<br />''powiat suwalski''
| align="right" | 1.307,31
| align="right" |35.136
| align="center" |9
|-
|[[Хајнувски округОкруг|Хајнувски]]<br />''powiat hajnowski''
| align="right" | 1.623,65
| align="right" |48.130
| align="center" |9
|-
|[[Шемјатички округОкруг|Шемјатички]]<br />''powiat siemiatycki''
| align="right" | 1.459,58
| align="right" |48.603