Разлика помеѓу преработките на „Патриции“

Додадени 35 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Патрициите''' биле први жители на Рим и ја имале сета власт во свои раце. Од нивни редови се бирале сенатори, конзули и кралеви. Тие од кралот добивале големи имоти наречени латифунди. Тие во војска служеле во коњаница и биле војсководци.
{{Староримски теми}}
 
{{Никулец од областа на историјата}}
{{Нормативна контрола}}