Разлика помеѓу преработките на „Поморско Војводство“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Населено место
|name = Поморско војводствоВојводство
|native_name=województwo Pomorskie
|settlement_type=[[војводства во Полска|војводство]]
}}
 
'''Поморско војводствоВојводство''' ({{lang-pl|województwo pomorskie}}, {{lang-csb|pòmòrsczé wòjewództwò}}) — [[војводства во Полска|војводство]] во северозападна [[Полска]] со седиште во градот [[Гдањск]].
 
Создадено е на 1 јануари 1999 г. од дотогашните војводства Гдањско, Елблоншко и Слупско, согласно управната реформа усвоена претходната година. Се граничи со [[Западнопоморско војводствоВојводство|Западнопоморското војводствоВојводство]] на запад, [[Големополско војводствоВојводство|Големополското]] и [[Кујавско-поморско војводствоВојводство|Кујавско-поморското]] на југ, [[Варминско-мазурско војводствоВојводство|Варминско-мазурското]] на исток и [[Балтичко Море|Балтичкото Море]] на север. Во мал дел се граничи и со [[Калининградска област|Калиниградска област]] (ексклава на [[Русија]]) во средината на тесниот [[Вислански Провлак]]. Војводството ја опфаќа речиси сета [[Померелија]] (најисточниот дел на областа [[Поморје]]), како и подрачјето источно од реката [[Висла]]. Западниот дел околу [[Слупск]] историски му припаѓа на [[Задно Поморје]], додека пак Померелија и источниот брег наВисла belonged to the [[Прусија]]. The central parts of the province are also known as [[Кашубија]], named after the [[Кашуби|кашупско]] малцинство.
 
Војводството има богато културно минато. Меѓу најзначајните културни, стопански и образовни центри во Полска е [[Триградје]]то (''Трујмјасто''), сочинето од градовите [[Гдањск]], [[Гдиња]] и [[Сопот (Полска)|Сопот]]. Гдањск и Гдиња се најголемите пристаништа во државата, воспоставени од кнезот [[Мјешко I]] во X век и значително проширени во меѓувоениот период. Центарот на Гдањск е исполнет со ремек-дела на [[готска архитектура|готската]], [[ренесансна архитектура|ренесансната]], [[барокна архитектура|барокната архитектура]]. Во во [[Бендомин]] е сместен Музејот на [[химна на Полска|државната химна]], во родното место на нејзиниот автор — поетот и државнк [[Јузеф Вибицки]] (1747 - 1822). На ова подрачје се и најголемите средновековни цркви во Полска — катедралата „[[Црква „Успение на Пресвета Богородица“ (Гдањск)|Успение на Пресвета Богородица]]“ во Гдањск, [[Пелплински манастир|Богородничниот манастир]] во [[Пелплин]]), како и [[Малборчки замок|Малборчкиот замок]]. Во најсеверниот дел на војводството се протегаат тесниот [[Хелски Провлак|Хелскиот]] и полската половина на Висланскиот Провлак. Други туристички места се [[Сопот (Полска)|Сопот]], [[Јурата]], [[Леба]], [[Владиславово]], [[Пуцк]], [[Крињица Морска]], [[Устка]], [[Јастарња]], [[Кужњица (Поморско војводствоВојводство)|Кужњинца]], [[Битув]] и разни рибарски населби и светилници.
 
Латинизираниот назив ''Померанија'' (''{{јаз|la|Pomerania}}'') и германизираното ''{{јаз|de|Pomern}}'' се изведени од словенското ''по море'' или „приморје“.<ref>[http://www.pommersches-landesmuseum.de/kulturreferat-fuer-pommern/aufgaben/aufgaben.html ''Der Name Pommern (po morze) ist slawischer Herkunft und bedeutet so viel wie „Land am Meer“.''] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20130929011928/http://www.pommersches-landesmuseum.de/kulturreferat-fuer-pommern/aufgaben/aufgaben.html |date=2013-09-29 }}</ref>
[[Податотека:Długie Pobrzeże in Gdańsk (Motława).jpg|мини|десно|250п|[[Гдањск]] — најважното пристаниште во Полска и седиште на војводството.]]
[[Податотека:Basen-portowy-gdynia.jpg|мини|десно|250п|[[Гдиња]] — важно пристанишно место.]]
[[Податотека:Town Hall in Slupsk MG 6427 1600x1067.jpg|мини|десно|250п|[[Слупск]] — најголем град во западниот дел на Поморското војводствоВојводство.]]
[[Податотека:Tczew 008.jpg|мини|десно|250п|[[Тчев]] — најважен град во етнографската област [[Коќевје]].]]
[[Податотека:Wejherowosobieskiego.JPG|мини|десно|250п|[[Вејхерово]] — значаен град во етнографската област [[Кашубија]].]]
 
== Управна поделба ==
Поморското војводствоВојводство е поделено на 20 [[окрузи во Полска|окрузи]], од кои 4 се градски, а 16 се земски. Тие пак се поделени на вкупно 123 [[општини во Полска|општини]].
 
{| class="wikitable" style="font-size:90%"
| align="center" |6
|-
|[[Новодвурски округ (Гдањско војводствоВојводство)|Новодвурски]]<br /> ''powiat nowodworski''
| align="right" | 653
| align="right" |35.498
== Надворешни врски ==
{{рв|Pomeranian Voivodeship}}
* [https://pomorskie.eu/ Поморско војводствоВојводство] — управно мрежно место
* [http://www.uw.gda.pl/ Информативен портал за Поморското војводствоВојводство]
* [https://web.archive.org/web/20070628051801/http://www.wrotapomorza.pl/res/wizytowka/wersje_jezykowe/folder_hity_pomorza_2006_angielski_.pdf Најдобрите знаменитости на Поморското војводствоВојводство] — брошура
 
{{Поморско војводствоВојводство}}
{{Војводства во Полска}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Поморско војводствоВојводство| ]]
[[Категорија:Војводства во Полска]]