Разлика помеѓу преработките на „Лубушко Војводство“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија Населено место
|name = Лубушко војводствоВојводство
|native_name=województwo lubuskie
|settlement_type=[[војводства во Полска|војводство]]
|map_caption = Местоположба во Полска
|image_map1 = Woj lubuskie adm.png
|map_caption1 = Окрузи во Лубушкото војводствоВојводство
|subdivision_type=Земја
|subdivision_name={{POL}}
|footnotes = * понатаму се делат на 83 [[општини во Полска|општини]]
}}
'''Лубушко војводствоВојводство''' ({{lang-pl|województwo lubuskie}}) — [[војводства во Полска|војводство]] во западна [[Полска]].
 
Создадено е на 1 јануари 1999 г. од дотогашните војводства Гожувско и Желоногурско, согласно управната реформа усвоена претходната година. Наречено е по историската област [[Лубушка Земја]] ({{lang-de|Land Lebus}}), иако делови од војводството припаѓаат на историските области [[Шлеска]], [[Големополска]] и [[Лужица]]. Сè до 1945 г. територијата била во состав на германската управна област [[Нојмарк]] во рамките на [[Кралство Прусија|пруската]] покраина [[Бранденбург]].
Војводството е прилично низинско, со бројни езера и шуми. Во јужниот дел, околу Желона Гура е застапено [[лозарство]]то.
 
Се граничи со следниве војводства: [[Западнопоморско војводствоВојводство|Западнопоморското]] на север, [[Големополско војводствоВојводство|Големополското]] на исток, [[Долношлеско војводствоВојводство|Долношлеското]] на југ, и [[Германија]] (покраините [[Бранденбург]] и [[Саксонија]]) на запад.
 
== Историја ==
# [[Збоншинек]] (5.087)
# [[Новогруд Бобжањски]] (5.036)
# [[Јашењ (Лубушко војводствоВојводство)|Јашењ]] (4.526)
# [[Битом Оджањски]] (4.444)
# [[Бабимост]] (4.150)
 
== Управна поделба ==
Големополското војводствоВојводство е поделено на 14 [[окрузи во Полска|окрузи]], од кои 2 се градски, а 12 се земски. Тие пак се поделени на вкупно 83 [[општини во Полска|општини]].
 
{| class="wikitable" style="font-size:90%"
| align="right"|98.929
|[[Жари]]
|[[Лубско]], [[Јашењ (Лубушко војводствоВојводство)|Јашењ]], [[Ленкњица]]
| align="center"|10
|-
| align="center"|10
|-
|[[Кросненски округ (Лубушко војводствоВојводство)|Кросненски]]<br /> ''powiat krośnieński''
| align="right"| 1.390
| align="right"|56.463
== Надворешни врски ==
{{рв|Lubusz Voivodeship}}
* [http://www.lubuskie.pl Лубушко војводствоВојводство] — официјално мрежно место
* [http://www.wrotalubuskie.eu Туристички портал на Лубушкото војводствоВојводство]
 
{{Лубушко војводствоВојводство}}
{{Војводства во Полска}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Лубушко војводствоВојводство| ]]
[[Категорија:Војводства во Полска]]