Подласко Војводство: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Panorama Łomży 2008.jpg|мини|250п|Широк поглед на [[Ломжа]].]]
[[Податотека:Augustow 03.jpg|мини|250п|Базиликата „Свето Срце“ во [[Аугустув]].]]
[[Податотека:Podlaskie - Bielsk Podlaski - Bielsk Podlaski - Mickiewicza 45 - Ratusz 01.JPG|мини|250п|Градскиот дом и плоштадот во [[Бјелск Подласки]]]]
Подлаското војводство е поделено на 17 [[окрузи во Полска|окрузи]], од кои 3 се градски, а 14 се земски. Тие пак се поделени на вкупно 118 [[општини во Полска|општини]].