Разлика помеѓу преработките на „Македонски Албанци“

нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на Alek aa2002 (разговор), вратено на последната верзија на Hristijan Kicho)
Ознака: Отповикување
}}
 
'''Македонски Албанци''' или '''Албанци во Македонија''' ({{lang-sq|Shqiptarë në Maqedoni}}) — најголемата малцинска заедница во [[Македонија]]. Вкупниот број на Албанците во Македонија е 509.083 жители, што преставува околу 25% од населението. Албанското малцинство живее претежно во северозападниот дел на Македонија. Најголеми албански заедници живеат во градовите [[Дебар]] (73,9 %), [[Тетово]] (54,6 %), [[Гостивар]] (47,1 %), [[ДебарСтруга]] (7431,9 %), [[СтругаКичево]] (3228,2 %), [[КичевоКуманово]] (2825,2 %) и во нивната околина.<ref>[http://www.stat.gov.mk/pdf/kniga_13.pdf 2002 Census results]</ref>
 
Албанци во Македонија почнале да се доселуваат поинтензивно дури после средината на [[18 век|XVIII век]]. Според отоманскиот попис на населението од [[1430]]–[[1431]], во Македонија воопшто немало Албанци. Веќе од средината на [[XV век]], со [[ислам]]изацијата на Албанците, тие во мал број почнале да доаѓаат во Македонија како турски војници и наеминци, но во многу мал број. Во отоманскиот попис од [[1452]]–[[1453]] година, се забележани само 32 албански семејства на територијата на цела Македонија и тоа 31 семејство во вилаетот [[Калканделен]] ([[Полог]]) и едно католичко семејство во [[Скопје]].