Подласко Војводство: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
 
===Градови и грачиња===
[[Податотека:Bialystok. Im Sonnenlicht glänzen die Fassaden der Altstadt. Im Hintergrund der Turm der Rochuskirche..jpg|мини|десно|250п|Улица во центарот на Бјалисток.]]
Војводството има 40 градски населени места, тука наведени по број на жители според состојбата во 2006 година:<ref name="2007PolandPop">{{нмс |url=http://www.stat.gov.pl/gus/45_655_PLK_HTML.htm |title=Central Statistical Office (GUS) ''Population: Size and Structure by Administrative Division'' |date=2007-12-31 |language=}}</ref>
{{columns-list|colwidth=20em|
 
==Управна поделба==
[[Податотека:Bialystok. Im Sonnenlicht glänzen die Fassaden der Altstadt. Im Hintergrund der Turm der Rochuskirche..jpg|мини|десно|250п|Улица во центарот на Бјалисток.]]
 
Подлаското војводство е поделено на 17 [[окрузи во Полска|окрузи]], од кои 3 се градски, а 14 се земски. Тие пак се поделени на вкупно 118 [[општини во Полска|општини]].