Разлика помеѓу преработките на „Стефан Душан“

Одземени 373 бајти ,  пред 2 години
с
Отстрането уредувањето на 93.95.70.2 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
(додадени се историски извори за името на Цар Душан)
с (Отстрането уредувањето на 93.95.70.2 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
|place of burial=[[Манастир Свети Архангел (Призрен)|Манастир Свети Архангел]] , [[Призрен]]. (По 1927. во [[Црква Свети Марко (Белград)|Црква Свети Марко]] во [[Белград]])
}}
'''Стефан Душан''' — Македонски цар, '''''автократ на [[Србија,|српски]] Бугарија, Унгарија, Влашка,..[[(Lj. Stojanovic, Stari srpski zapisi i natpisi. Knj. III, Beograd 1905, p. 41 (nbr.4949).)цар]]''''' кој поради незадоволство од владеењето на татко му, во [[1331]] година го симнал од престолот и станал нов владетел на државатаСрпската држава. Успеал да ја освои цела [[Македонија]], делови од [[Епир]], [[Тесалија]] и [[Централна Грција]], и со тоа таа држава[[Србија]] станала најголемата феудална држава на [[Балкан]]от во тоа време. Во [[1346]] година поради почитта што ја имал кон [[Охридска архиепископија]] се прогласил за Македонски цар ''владетел српски, бугарски, унгарско-влашки, далматиниски, арбанашки, и на многу други региони„Србите и земји''Ромеите“ во [[Скопје]] и го издал познатиот [[Душанов законик]]. Царот Душан ја подигнал црквата[[Српска православна црква|Српската црква]] на степен на [[патријаршија]]. По смртта на Душан во [[1355]] година, го наследува син му [[Урош (цар)|Урош]], а српската држава почнува да слабее.
 
== Прогласувањето на Душан за крал ==
 
== Литература ==
* ''(Lj. Stojanovic, Stari srpski zapisi i natpisi. Knj. III, Beograd 1905, p. 41 (nbr.4949).)''
* Јиричек К., „Политичка историја Срба“
* „Историја народа Југославије“ том 1, (1953)., Школска књига Загреб.