Разлика помеѓу преработките на „Леон“

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
 
|year_end = 1301
|event_end = [[Војна за шпанското наследство]]
|p1 = Кралство Астуриас Астурија
|flag_p1 = Emblema del Reino de Asturias.svg
|s1 = Круна на Кастилја
}}
 
'''Кралството Леон''' било независна држава сместена на северозападниот дел од [[Пиринејски Полуостров|Пиринејскиот Полуостров]]. Било основано во 910. година кога христијанските феудалци од [[АстуриасАстурија]] го преселиле седиштето од [[Овиедо]] во градот [[Леон (град)|Леон]]. Подоцна кралството Леон се обединило во денешна [[Шпанија]].