Разлика помеѓу преработките на „Поморско Војводство“

с
нема опис на уредувањето
с
|}
 
'''Поморското војводство''' ([[полски]]: ''Województwo pomorskie'') е [[Војводства во Полска|војводство]] во северна [[Полска]], дел од историскиот регион [[ПомеранијаПоморје]] (полски ''Pomorze''). Зафаќа површина од {{км2|18.310,34 км²}}. Главен и најголем град е [[Гдањск]].
 
== Историја ==
Војводството е поделено на 20 окрузи (повјати), кои пак се поделени на 123 општини (''gmini'').
 
{{Поморско војводство}}
[[Категорија:{{Војводства во Полска]]}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Војводства во Полска]]
[[Категорија:Поморско војводство| ]]
{{[[Категорија:Војводства во Полска}}]]