Разлика помеѓу преработките на „Полски јазик“

Одземени 10 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
* [[Малополска|Малополски]], се зборува во јужниот и југоисточниот дел од земјата
* [[Мазовски јазик|мазовски]] се зборува во централните и источните делови на Полска. Овој дијалект/ јазик е сличен со [[Кашупски јазик|кашупскиот јазик]].
* [[ШлезискиШлески јазик|шлезискишлески]], се зборува во југозападниот дел од Полска. (контраверзен)
 
== Фонологија ==
|ha
|{{IPA|[x]}}
|{{IPA|[ɣ]}}, {{IPA|[ɦ]}} (ШлезијаШлеска)
|-
|'''I'''