Разлика помеѓу преработките на „Дрезден (административен округ)“

нема опис на уредувањето
}}
 
'''Дрезден''' ({{lang-de|Dresden}}) — еден од трите поранешни [[Административно подрачје (Германија)|административни окрузи]] на [[Саксонија]], [[Германија]], кој се наоѓал во источниот дел на покраината. Се совпаѓал со планските области [[Горна Лужица]] - [[Долна Шлеска]] и Горната долина на Елба/Источни Рудни Планини. Бил распуштен на 1 март 2012 година.
 
== Историја ==