Висла: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (додадена Категорија:Вислански слив користејќи го HotCat)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Poziom wody na wisle w warszawie mk.svg|мини|десно|[[Водостој]] на Висла во [[Варшава]] од 20 до 26 мај 2010 г.]]
 
'''Висла''' ({{lang-pl|Wisła}}; {{lang-la|Vistula}}; {{lang-de|Weichsel}}) е најдолгата, најголемата и најважната река во [[Полска]]. Таа е и најдолгата река од сливот на [[Балтичко Море|Балтичкото Море]]. Должината на Висла е 1.047 км. Изворот на реката се наоѓа на 1.106 метри надморска височина, на западните падини од [[Барања Гура]] (''Baraniа Górа'' = „Овнова Планина“) во планинскиот венец [[ШлезискиШлески Бескиди]]. Годишниот просечен [[истек|проток]] изнесува 1.054 [[м³/с]], а максимална длабочина е 10 м.
 
Загаденоста во Висла е многу голема:од 894 километри контролиран тек на реката дури 93% се прекумерно загадени, а 7% се од трета класа. Годишно од Висла во Балтичко Море се влеваат околу 2,2 милиони кубни метри речен отпад, од кои 5.000 тони сол дневно од рудниците за [[камен јаглен]]; во Висла исто така растe нивото на бактериолошко загадување.