Разлика помеѓу преработките на „Првце“

Одземени 289 бајти ,  пред 2 години
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Првце живееле 70 жители, сите [[Албанци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_27.htm Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1900, стр.211.]</ref>
 
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 27 жители. Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
!Година
!1900
!1905
!1948
!1953
|-
|'''Население'''
|70<ref name=":0" />
|640<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_08.htm Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 160.]</ref>
|800<ref name=":1">D.M.Brancoff. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905. рр. 106-107</ref>
|238
|269