Анадолски јазици: Разлика помеѓу преработките

Додадени 405 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[File:IndoEuropeanTree mk.svg|мини|десно|200п|Дрво на индоевропски јазици. Анадолските јазици се прикажани најгоре.]]
[[File:Anatolian 03.png|thumb|200px|Теорија за местоположбата на анадолските јазици.]]
[[File:Map Hittite rule en.svg|thumb|200п|Најголемата територијална експанзија на Хетската Империја под водство на [[Супилилиума I]] (1350–1322 п.н.е.) и [[Мурсили II]] (1321–1295 п.н.е.)]]
[[File:Luwian Language de.svg|thumb|Географска местоположба на лувискиот јазик.]]
 
'''Анадолски јазици''' — стари [[мртов јазик|мртви]] [[индоевропски јазици]] кои се зборувале на територијата на [[Анадолија]], денешна [[Турција]]. Денес не е познато многу за овие јазици, но има зачувано мал број записи и споменици од кои се црпат јазични тези.