Анадолски јазици: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1.751 бајт ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[File:IndoEuropeanTree mk.svg|мини|десно|400п|Дрво на индоевропски јазици. Анадолските јазици се прикажани најгоре.]]
'''АнадолскитеАнадолски јазици''' се стари изумрени[[мртов јазик|мртви]] [[индоевропски јазици]] кои се зборувале на територијата на [[Анадолија]], денешна [[Турција]]. Денес не е познато многу за овие јазици, но има зачувано мал број записи и споменици од кои се црпат лингвистичкијазични тези.
 
== Потекло ==
Анадолската група јазици, најверојатно, е една од првите која се одделила од [[праиндоевропски јазик|праиндоевропскиот јазик]]. Оваа фаза, првата фаза на делење на праиндоевропскиот, се именува или како „[[индо-хетски јазици|индо-хетски]]“ или „средноиндоевропски“. Оваа развојна фаза на јазиците се датира од 4 милениум п.н.е. Според [[Курганова хипотеза|Кургановата хипотеза]], има две теории за тоа како анадолските говорници стигнале до Анадолија: преку северниот правец од [[Кавказ|Кавказот]] и преку западниот правец преку [[Балкан|Балканот]]. Според јазичарите како што се Малори, Стајнер и Ентони, теоријата за Балканот е поверојатна.<ref>[http://language.psy.auckland.ac.nz/files/gray_and_atkinson2003/grayatkinson2003.pdf] Language-tree divergence times support the Anatolian theory of Indo-European origin – Russell D. Gray & Quentin D. Atkinson, Department of Psychology, University of Auckland, Auckland, New Zealand.</ref><ref>{{cite web|url=http://www.sciencemag.org/content/337/6097/957|title=Mapping the Origins and Expansion of the Indo-European Language Family}}</ref>
== Анадолски јазици ==
 
 
† - мртви јазици.
 
==Наводи==
{{Наводи}}
 
== Надворешни врски ==