Разлика помеѓу преработките на „Никотин“

Додадени 19 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(svg)
 
'''Никотинот''' е [[алкалоид]] пронајден во растенијата од фамилијата [[Solanaceae]]. Претставува 0.6–3.0% од сувата маса на [[тутун]]от.
 
{{никулец}}
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Алкалоиди]]