Разлика помеѓу преработките на „Книжевност“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Философија +Филозофија))
== Поделби на литературата ==
 
1. Во минтотоминатото литературата усно се пренесувала од [[колено]] на [[колено]]. Кај неа тешко можело да се определи авторството, па затоа е позната како анонимна, народна или колективна. По создавањето на писмото литературните творби биле запишувани и нивниот [[автор]] бил познат. Според авторството, литературата можеме да ја поделиме на:
* [[народна литература]] (анонимна, колективна, усна) и
* [[уметничка литература]] (авторска).
Анонимен корисник