Лазо Каровски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 97 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Лазо Каровски''' е роден во [[Кавадарци]] во [[1927]] година. Своето образование го заврши во [[Скопје]] и докторираше на тема: ''[[Македонски печалбарски песни]]''. Тој е еден од најпознатите македонски [[фолклор]]исти, а истовремено е и познат [[автор]] и [[поет]].<ref>* ВнесениМакедонски 197писатели/Macedonian референциwriters, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 115 116.</ref>
 
==Библиографија==