Лазо Каровски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 78 бајти ,  пред 5 години
#1Lib1Ref
[проверена преработка][проверена преработка]
с Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна)
#1Lib1Ref
Ред 1:
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Лазо Каровски''' е роден во [[Кавадарци]] во [[1927]] година. Своето образование го заврши во [[Скопје]] и докторираше на тема: ''[[Македонски печалбарски песни]]''. Тој е еден од најпознатите македонски [[фолклор]]исти, а истовремено е и познат [[автор]] и [[поет]].<ref>* Внесени 197 референци. 115 116.</ref>
 
Каровски пишуваше и за деца и за возрасни.
Ред 29:
 
Добитник е на бројни награди за литературна дејност.
 
==Наводи==
{{DEFAULTSORT:Каровски, Лазо}}
[[Категорија:Македонски писатели]]