Печурка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 34 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{друго значење3|Печурке (Отписани)}} Податотека:RNK ljubicasta pecurka 02.jpg|мини|десно|Типичен...)
 
сНема опис на уредувањето
 
{{друго значење3|Печурке (Отписани)}}
[[Податотека:RNK ljubicasta pecurka 02.jpg|мини|десно|Типичен изглед на печурки.]]
[[Податотека:Fliegenpilz fly agaric Amanita muscaria.JPG|мини|десно|''Amanita muscaria'']]
'''Печурка''' ([[габа|габа]] со листови) е [[животна форма]] на габата чие што [[плодоносно тело]] расте над земјата и се состои од дршка и шешир, [[мицелијум]] се наоѓа во подлогата. Доколку меснатиот шешир со порите, тогаш говорејќи за [[вргањ]]ите, а доколку расатаурасатат по [[дрво|дрвадрвата]], тогаш се [[рупичари]] или [[губи]]. Постојат уште и [[пухари]], [[пупавци]] итн. Во секој случај се работи за [[филогенија|филогенетска]] група, на изгледот на габата.<ref name="природа"/>
 
== Циклус на развиток ==
Циклусот на развивање почнува тако што се сокриваат две спори, од кои секоја содржи половина наследнен материјал. Со самото сокривање на семето се ствара [[хифа]], кончаста келија која го образува мицелијумот кој продира во хранливата подлога. Без обзир на начинот на настанувањето на плодоното тело ([[карпофор]]от) секогаш доаѓа до спојѕвањеспојување на две комплетни кончиња. КодКодот ''-{[[Basidiomycota]]}-'' налик на шешир се листови прекрисопрекриени енисо [[базидија]], односно келии кои имаат четири оштри продолжетоци ([[стеригма]]). Секој од нив носи на врвот една [[базидиоспора]] која покасно со сокривањетикриењето ќе даде нов мицелијум. Печурките произведуваат голем број на спори. На пример пречникот на печурката 10 -{cm}- за шест дена може да створи околу 16 милиони спори. Спорите се разносуваатразнесуваат на различни начини; со помош на дождовни капки, ветер или [[животни]].<ref name="природа"/>
 
== Наводи ==
13.641

уредување