Разлика помеѓу преработките на „Национална арена „Тоше Проески““

нема опис на уредувањето
{{Инфокутија стадион |
име = ТелекомНационална арена „Филип II Македонски |
прекар = Градски стадион |
слика = [[Податотека:Philip II Arena 2017.jpg|240п]] |
}}
 
'''ТелекомНационална арена „Филип II Македонски“''' (поранешни имиња: '''НационалнаГрадски арена „Филип II Македонски“стадион''', '''ГрадскиТелеком стадионарена''') — повеќенаменски [[стадион]] во [[Скопје]] за разни [[спорт]]ови, кој најчесто се користи за [[фудбал]]ски натпревари. На него играат фудбалските клубови [[ФК Работнички]] и [[ФК Вардар]], како и [[Фудбалска репрезентација на Македонија|фудбалската репрезентација на Македонија]].
 
Моменталниот максимален капацитет на арената изнесува над 33.000. [[Влада на Република Македонија|Владата на Република Македонија]] официјално го преименувала стадионот во февруари 2009 година со името Национална арена „Филип Втори“, но во ноември 2016 година стадионот бил преименуван во Телеком аренаАрена по потпишаниот договор со Македонски Телеком.<ref name="утрински">{{наведени вести|url=http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=4698E03907BDA24A99CFC747ACAB62E2|title=Арената „Филип II“ се ребрендира во „Телеком арена“|date=4 ноември 2016|work=[[Утрински весник]]|publisher=МПМ Македонија|language=македонски|accessdate=5 ноември 2016|location=Скопје}}</ref> Во септември 2017 година, договорот за името Телеком Арена бил раскинат и старото име Филип Втори, било вратено.<ref>{{cite web |url=https://ekipa.mk/telekom-go-raskina-dogovorot-so-adsdp-se-vraka-filip-vtori/ |title=„Телеком“ го раскина договорот со АДСДП: Се враќа „Филип Втори“! |publisher=ekipa.mk |date=7 септември 2017 |accessdate=28 мај 2018}}</ref><ref>{{cite web |url=https://sportski.mk/%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%9C%D0%B5-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BC-%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%86/ |title=Нема повеќе „Телеком Арена“, Германците го раскинуваат договорот?! |publisher=sportski.mk |date=7 септември 2017 |accessdate=28 мај 2018}}</ref>
 
Првичното име на стадионот e „Градски стадион Скопје“, па поради тоа е познат и под прекарот „градски“. Јужната трибина e проектиранa од архитектите на „Бетон“ Драган Крстев и Тодорка Мавкова уште во 1977 година.