Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2014 година: Разлика помеѓу преработките

с
Натпреварот се одиграл на 24 Мај 2014 година, на [[Стадион Луж|Стадионот Луж]] во [[Лисабон]], [[Португалија]], меѓу шпанските клубови [[ФК Реал Мадрид|Реал Мадрид]] и [[ФК Атлетико Мадрид|Атлетико Мадрид]]. Тоа било пето финале каде што се сретнале две екипи од иста асоцијација, и прво финале на шпански екипи од ист град. Реал Мадрид победил на натпреварот со резултат од 4-1 по продолженијата, со головите од Г[[Гарет Бејл|ерет Бејл]], [[Марсело Вијеира|Марсело]] и [[Кристијано Роналдо]], по израмнувачкиот гол на [[Серхио Рамос]], во 93-та минута. Разултатот бил отворен од страна на [[Диего Годин]] во првото полувреме. Со оваа победа, Реал Мадрид ја освоил јубилејнта 10 титула во ова натпреварување, 12 години по нивната деветта победа.
==Место ==
[[File:Estadio da Luz 2012.jpg|thumbnail|left|TheСтадионот [[EstádioЛуж daво Luz]]Лисабон, hostedкако theдомаќин [[UEFAна ChampionsФиналето League]]на finalЛигата forна theШампионите firstво time2014 година.]]
[[Стадион Луж|Стадионот Луж]] во [[Лисабон]], [[Португалија]], бешебил избран за место на одигрување на натпреварот за Финалето на Лигата на шампионите во 2014 година на [[УЕФА]] состанокот на Извршниот Одбор одржан во [[Истанбул]], [[Турција]], на 20 Март 2012 година.<ref>{{cite web|url=http://www.uefa.org/mediaservices/mediareleases/newsid=1766100.html|title=UEFA Executive Committee agenda for Istanbul meeting|publisher=UEFA.org (Union of European Football Associations)|date=9 March 2012}}</ref><ref>{{cite web|title=Lisbon to stage 2014 UEFA Champions League final|url=http://www.uefa.com/uefachampionsleague/news/newsid=1771656.html|publisher=UEFA.com (Union of European Football Associations)|date=20 March 2012}}</ref>
 
== Наводи ==
 
[[Стадион Луж|<nowiki/>]]
[[Категорија:Финалиња на Лигата на шампионите]]
13.536

уредувања