Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2014 година: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
Натпреварот се одиграл на 24 Мај 2014 година, на [[Стадион Луж|Стадионот Луж]] во [[Лисабон]], [[Португалија]], меѓу шпанските клубови [[ФК Реал Мадрид|Реал Мадрид]] и [[ФК Атлетико Мадрид|Атлетико Мадрид]]. Тоа било пето финале каде што се сретнале две екипи од иста асоцијација, и прво финале на шпански екипи од ист град. Реал Мадрид победил на натпреварот со резултат од 4-1 по продолженијата, со головите од Г[[Гарет Бејл|ерет Бејл]], [[Марсело Вијеира|Марсело]] и [[Кристијано Роналдо]], по израмнувачкиот гол на [[Серхио Рамос]], во 93-та минута. Разултатот бил отворен од страна на [[Диего Годин]] во првото полувреме. Со оваа победа, Реал Мадрид ја освоил јубилејнта 10 титула во ова натпреварување, 12 години по нивната деветта победа.
==Место ==
 
[[File:Estadio da Luz 2012.jpg|thumbnail|left|The [[Estádio da Luz]] hosted the [[UEFA Champions League]] final for the first time.]]
[[Стадион Луж]] во [[Лисабон]], Португалија, беше избран за место на одигрување на натпреварот за Финалето на Лигата на шампионите во 2014 година на [[УЕФА]] состанокот на Извршниот Одбор одржан во [[Истанбул]], Турција, на 20 Март 2012 година.<ref>{{cite web |url=http://www.uefa.org/mediaservices/mediareleases/newsid=1766100.html |title=UEFA Executive Committee agenda for Istanbul meeting |publisher=UEFA.org (Union of European Football Associations) |date=9 March 2012}}</ref><ref>{{cite web |title=Lisbon to stage 2014 UEFA Champions League final |url=http://www.uefa.com/uefachampionsleague/news/newsid=1771656.html |publisher=UEFA.com (Union of European Football Associations) |date=20 March 2012 }}</ref>
== Наводи ==
[[Стадион Луж|<nowiki/>]]
13.553

уредувања