Разлика помеѓу преработките на „Вроцлав“

Додадени 23 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
|blank_info = DW
}}
'''Вроцлав''' ({{lang-pl|Wrocław}}, {{lang-de|Breslau}}, {{lang-cs|Vratislav}})— град во југозападна [[Полска]]. Тој е четврт град по големина во [[Полска]]. Вроцлав се наоѓа на двете страни на реката [[Одра]]. Има површина од 293 км² и 633.802 жители (2014).
 
[[Податотека:Wratislauia Breßlaw Breslau 17.Jh.jpg|thumb|десно|200px|Вроцлав]]